Всесвітній день мистецтва (World Art Day) відзначається щорічно 15 квітня. Він був заснований Міжнародною асоціацією мистецтва (IAA) і вперше відзначався в 2012 році.
Ідея міжнародного дня, присвяченого всім видам образотворчого мистецтва, вперше прозвучала на 17-й Генеральній Асамблеї Міжнародної асоціації мистецтва, що проходила в мексиканському місті Гвадалахара. Її запропонував представник Туреччини і підтримали делегати від Франції, Китаю, Кіпру, Швеції, Японії, Словаччини, Маврикію і Норвегії.
15 квітня було обрано в якості дати тому, що в цей день в 1452 році народився Леонардо да Вінчі, видатний італійський художник. Незважаючи на те, що він вважав себе в першу чергу вченим, а потім вже художником, його внесок в розвиток образотворчого мистецтва поза всякими сумнівами. Да Вінчі був обраний як символ миру, свободи самовираження, толерантності, братства і мультикультуралізму, а також в зв'язку мистецтва з іншими сферами людської діяльності.
Чи знали ви, що:
за однією з теорій, славнозвісна картина «Мона Ліза» є автопортретом да Вінчі;
саме Леонардо першим пояснив, чому небо синє: «Синява неба відбувається завдяки шару освітлених часток повітря, що розташований між Землею і чорністю, що нагорі знаходиться»;
да Вінчі залишив по собі проєкти підводного човна, повітряного гвинта, танка, ткацького верстата та літаючих машин.
Заходи, присвячені Всесвітньому дню мистецтва, включають художні виставки, конференції, дні відкритих дверей в музеях та ін. Свято активно підтримують онлайн-медіа, зокрема, інтернет-платформа Google Art Project.
Всесвітній день мистецтва та Міжнародний день культури нерозривно пов’язані між собою, адже культурна спадщина – це фізична пам'ять нації, її сукупний образ, історичний доказ її існування. Міжнародний день культури завдячує своїм існуванням міжнародному договору «Про охорону художніх та наукових установ та історичних пам’яток», ухваленому у 1935 році. Цей договір також відомий як Пакт Рериху.
Головне завдання свята – нагадати людству про справжні цінності, які необхідно берегти й поважати.
«Мистецтво»
Коли усе в тумані життьовому
Загубиться і не лишить слідів,
Не хочеться ні з дому, ні додому,
Бо й там, і там огонь давно згорів, —
В тобі, мистецтво, у тобі одному
Є захист: у красі незнаних слів,
У музиці, що вроду, всім знайому,
Втіляє у небесний перелив;
В тобі, мистецтво, — у малій картині,
Що більша за усей безмежний світ!
Тобі, мистецтво, у твоїй країні
Я шлю поклін і дружній свій привіт.
Твої діла — вони одні нетлінні,
І ти між квітів — найясніший квіт!
(М. Рильський)
1911-1918
|